Застосовують майоран для лікування захворювання дихальних шляхів, нежиті, запаморочення, головного болю, неврастенії, безсоння, болю у шлунку, захворювання серця і судин, роблять компреси та ванни. Він сприяє травленню, поліпшує апетит, усуває метеоризм, має легкі сечогінні властивості. До речі, саме завдяки властивості поліпшувати травлення майоран чудово поєднується з важкими жирними стравами. Рекомендується діабетикам.
: Ефірною олією майорану роблять розтирання при варикозному розширенні вен, радикуліті, ревматизмі, остеохондрозі, подагрі, артритах.
Господині цінують майоран за те, що його можна додавати фактично до будь-яких страв: м'ясних, рибних, овочевих, грибних, а також борщів, супів, салатів та соусів. Особливо смакують з майораном качка та гуска. Квітки та листя використовують при засолюванні огірків та помідорів.
Олію з квітом майорану додають для ароматизації вин, пива, горілки, оцтів, бальзамів, ковбас (майоран вважається однією з найкращих "ковбасних приправ"), консервів, сирів, чаю, олій і навіть просто питної води.
З традиційних прянощів майоран найкраще поєднується з чорним і духмяним перцем. У їжу вживають усю надземну частину - у свіжому чи сушеному вигляді.
Комментариев нет:
Отправить комментарий